Ο κορυφαίος δημόσιος πολιτιστικός οργανισμός της χώρας, το Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου είναι από τα παλαιότερα φεστιβάλ της Ευρώπης. Φέτος συμπληρώνει  67 χρόνια λειτουργίας. Σε αυτά τα χρόνια  του, έχει φιλοξενήσει μερικά από τα μεγαλύτερα ονόματα της Μουσικής, του Χορού και του Θεάτρου από την εγχώρια και τη διεθνή σκηνή,

Από το καλοκαίρι του 2006, στους χώρους του Φεστιβάλ  εντάχθηκαν πέντε νέες θεατρικές σκηνές, στον βιομηχανικό χώρο της Πειραιώς 260, που αποτελεί εμβληματικό σταθμό της σύγχρονης δημιουργίας, ενώ, ασφαλώς συνεχίζουν να διοργανώνονται παραστάσεις, συναυλίες, δράσεις στο Ωδείο Ηρώδου του Αττικού στην Αθήνα και στο Αρχαίο Θέατρο της Επιδαύρου.

Καλλιτεχνική Διευθύντρια Κατερίνα Ευαγγελάτου / Artistic [email protected]_Chatziandre

Από τον Σεπτέμβριο του 2019, Καλλιτεχνική Διευθύντρια έχει αναλάβει η σκηνοθέτις Κατερίνα Ευαγγελάτου. Βασικοί άξονες της καλλιτεχνικής διεύθυνσης σήμερα είναι η διεύρυνση του διεθνούς χαρακτήρα του Φεστιβάλ αλλά και η υποστήριξη της καλλιτεχνικής έρευνας στον χώρο των παραστατικών τεχνών, στον ορίζοντα της ανάπτυξης νέων ακροατηρίων.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260

Θέατρο, 1 – 7 Ιουνίου, Γιάννης Χουβαρδάς Η άλλη πλευρά της καταιγίδας Μια φανταστική συνάντηση του Όρσον Ουέλς με τον κόσμο του Ουίλλιαμ Σαίξπηρ

Η άλλη πλευρά της καταιγίδας / The Other Side of the Tempest

Χορός, 1 – 2 Ιουνίου, Η Beaver Dam Company – Edouard Hue All I need

Χορός, 3 – 5 Ιουνίου, Ερμίρα Γκόρο THIRST

Thirst

Μουσική, 6 –  7 Ιουνίου,  Η Ένωση Ελλήνων Μουσουργών Reactivate music

Μουσική, 10 Ιουνίου, Η Συνεργασία του Φεστιβάλ Αθηνών Επιδαύρου με το Goethe-Institut Athen και το CTM festival Μίνι φεστιβάλ ηλεκτρονικής και πειραματικής μουσικής

 Όπερα, 15 & 16 Ιουνίου, Η Nature Theater of Oklahoma Burt Turrido: an opera / Μπερτ Τουρρίντο: μια όπερα

 Θέατρο, 16 – 18 Ιουνίου, Française – Ivo van Hove Le Tartuffe ou l’Hypocrite / Ταρτούφος ή Ο υποκριτής του Μολιέρου

Rigoletto

Χορός, 15 – 18 Ιουνίου, E Ιωάννα Πορτόλου Amazing

 Χορός, 21 & 22 Ιουνίου, Η Martin Zimmermann Danse macabre

Ioanna Portolou, Amazing

 Θέατρο, 22 – 23 Ιουνίου, Teatro La Re-Sentida – Marco Layera Oasis de la Impunidad / Όαση ατιμωρησίας

 Θέατρο,24 – 26 Ιουνίου, Ε Ελεάνα Τσίχλη Οι 7 τρελοί Βασισμένο στο μυθιστόρημα του Ρομπέρτο Αρλτ

 Χορός, 25 – 26 Ιουνίου, BODHI PROJECT – Patricia Apergi Newtopia

 Θέατρο, 27 –  28 Ιουνίου, Η Christiane Jatahy Dusk / Λυκόφως Βασισμένο στην ταινία Dogville του Λαρς φον Τρίερ

 Χορός, 30 Ιουνίου – 1 Ιουλίου, Marlene Monteiro Freitas Mal – Embriaguez divina / Κακό – Θεϊκή μέθη

 Θέατρο, 2 – 4 Ιουλίου, Γιούλα Μπούνταλη Άνοιξη

Θέατρο, 5 – 7 Ιουλίου, Αλέξανδρος Ραπτοτάσιος Αντιγόνη του Σοφοκλή

Θέατρο, 6 – 7 Ιουλίου, Caroline Guiela Nguyen FRATERNITÉ, Conte fantastique / ΑΔΕΛΦΟΣΥΝΗ, φανταστική ιστορία

 Χορός, 8 – 9 Ιουλίου,  Κατερίνα Ανδρέου Mourn baby mourn

 Θέατρο 10 – 11 Ιουλίου, Philippe Quesne Farm fatale

 Κινηματογράφος, 12 Ιουλίου, Συνεργασία με το Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας Το Φεστιβάλ Δράμας ταξιδεύει

 Μουσική, 13 Ιουλίου, Sonic convergence

 Χορός, 14 – 16 Ιουλίου, Αντώνης Φωνιαδάκης ΑΞΟΝΕΣ / AXES

Θέατρο, 18 – 21 Ιουλίου,  Γιώργος Κουτλής Ο σκύλος, η νύχτα και το μαχαίρι του Μάριους φον Μάγενμπουργκ

 Θέατρο, 19 – 21 Ιουλίου, 19:00, Γιώτα Αργυροπούλου – blindspot theatre group Youthquake

 Χορός, 20 – 21 Ιουλίου, Lia Rodrigues Fúria / Μανία

 Μουσική, 30 Ιουνίου – 20 Ιουλίου, Jazz στην Πλατεία

 

ΩΔΕΙΟ ΗΡΩΔΟΥ ΑΤΤΙΚΟΥ

Όπερα, 2, 5, 8, 11 Ιουνίου, Εθνική Λυρική Σκηνή – Λουκάς Καρυτινός – Κατερίνα Ευαγγελάτου Ριγολέττος του Τζουζέππε Βέρντι

 Κλασική Μουσική, 14 Ιουνίου, Εnglish Baroque Soloists – Monteverdi Choir – John Eliot Gardiner Έργα Μπαχ, Συτς, Σάιν

Δημήτρης Παπαδημητρίου, Έξω από το κάδρο / Dimitris Papadimitriou
Beyond the Frame

 Ελληνική Μουσική, 16 Ιουνίου, Δημήτρης Παπαδημητρίου Έξω από το κάδρο

Ελληνική Μουσική, 18 Ιουνίου, Γιώργος Νταλάρας Τι να θυμηθώ, τι να ξεχάσω Αφιέρωμα στον Απόστολο Καλδάρα με την Εστουδιαντίνα Νέας Ιωνίας

Γιώργος Νταλάρας, Τι να θυμηθώ τι να ξεχάσω / George Dalaras What to Remember, What to Forget

 Κλασική Μουσική, 21 Ιουνίου, Εθνική Συμφωνική Ορχήστρα της ΕΡΤ – Μιχάλης Οικονόμου – Guy Braunstein ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΜΟΥΣΙΚΗΣ Έργα Ντβόρζακ, Μπραμς

Μουσική,22 Ιουνίου, Jan Garbarek Group Με τη συμμετοχή του Trilok Gurtu

Κλασική Μουσική,24 Ιουνίου, Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης – Ζωή Τσόκανου – Daniel Lozakovich Έργα Μπετόβεν, Ρίμσκι-Κόρσακοφ

Patti Smith

 Μουσική, 25 Ιουνίου, Patti Smith

 Κλασική Μουσική, 26 Ιουνίου, Filarmonica della Scala – Myung-Whun Chung Έργα Ροσσίνι, Μπετόβεν, Ντβόρζακ

 Μουσική, 28 Ιουνίου.  Ibrahim Maalouf

Μουσική, 29 Ιουνίου,  Max Richter

Μουσική, 30 Ιουνίου, Diana Krall

 Μουσική, 2 Ιουλίου, Κρατική Ορχήστρα Αθηνών – Lionel Bringuier – Mischa Maisky Έργα Ευαγγελάτου, Ντβόρζακ, Ραχμάνινοφ

 Μουσική, 4 Ιουλίου, Μαρία Φαραντούρη – Αφιέρωμα στον Μίκη Θεοδωράκη

Αφιέρωμα στον Μίκη Θεοδωράκη, Μαρία Φαραντούρη – Μίλτος Λογιάδης / A Tribute to Mikis Theodorakis, Maria Farantouri – Miltos Logiadis

Μουσική, 5 Ιουλίου, Autechre

Κλασική Μουσική, 6 Ιουλίου, Λεωνίδας Καβάκος

 Μουσική, 8 Ιουλίου, Νίκος Πορτοκάλογλου – 40 χρόνια Εφ’ όλης της ύλης

Μουσική, 10 Ιουλίου, Laurie Anderson

 Μουσική, 11 Ιουλίου, Ross Daly 40 χρόνια «Λαβύρινθος»

Jeff Mills

 Μουσική, 12 Ιουλίου,  Jeff Mills Tomorrow comes the harvest

 Μουσική 15 Ιουλίου, Godspeed You! Black Emperor

 Μουσική 16 Ιουλίου, Moderat

 Μουσική 18 Ιουλίου, Κρατική Ορχήστρα Αθηνών – Λουκάς Καρυτινός Το χαμόγελο της Τζοκόντας – Όρνιθες

Τόσκα του Τζάκομο Πουτσίνι / Tosca by Giacomo Puccini

 Όπερα 28 – 31 Ιουλίου, Εθνική Λυρική Σκηνή – Philippe Auguin – Hugo de Ana Τόσκα του Τζάκομο Πουτσίνι

 

ΑΡΧΑΙΟ ΘΕΑΤΡΟ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ

Θέατρο, 1 – 2 Ιουλίου Schauspielhaus Bochum – Johan Simons Άλκηστη του Ευριπίδη

 8 – 9 Ιουλίου Εθνικό Θέατρο – Γιάννης Καλαβριανός, Μήδεια του Μποστ

Πέρσες του Αισχύλου / The Persians by Aeschylus

 15 & 16 Ιουλίου, Επίδαυρος Δημήτρης Καραντζάς Πέρσες του Αισχύλου

30 & 31 Ιουλίου, Ελευσίνα Δημήτρης Καραντζάς Πέρσες του Αισχύλου

22 – 23 Ιουλίου, Residenztheater – Ulrich Rasche Αγαμέμνων του Αισχύλου

 29 – 30 Ιουλίου, Εθνικό Θέατρο – Αργύρης Ξάφης Αίας του Σοφοκλή

 5 & 6 Αυγούστου, Cezaris Graužinis Αντιγόνη του Σοφοκλή

 12 & 13 Αυγούστου, Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος – Βασίλης Παπαβασιλείου, Ελένη του Ευριπίδη

Ελένη του Ευριπίδη / Helen by Euripides

 19 – 20 Αυγούστου, Θέμης Μουμουλίδης Ιφιγένεια εν Αυλίδι του Ευριπίδη

 1 Ιουλίου – 20 Αυγούστου, Δημιουργική απασχόληση παιδιών στην Επίδαυρο

 

ΜΙΚΡΟ ΘΕΑΤΡΟ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ

 Μουσική 2 Ιουλίου, ΤΑΚΙΜ Περιπλανώμενο Με την Ελένη Βιτάλη, τον Κώστα Τριανταφυλλίδη και τη Σοφία Παπάζογλου

TAKIM, Περιπλανώμενο / TAKIM Periplanomeno

 Μουσική, 9 Ιουλίου, Νίκος Κυπουργός Τα Κυπο-Θεατρικά

 Θέατρο, 15 – 16 Ιουλίου,  Έφη Θεοδώρου Ρίζες από βαμβάκι της Κάλλιας Παπαδάκη Εμπνευσμένο από τον Αίαντα του Σοφοκλή

 Θέατρο, 22 – 23 Ιουλίου, Βασίλης Μαυρογεωργίου Επιτρέποντες του Μενάνδρου

Ευριπίδης Λασκαρίδης – OSMOSIS ΤΟΥΡΝΕ / Euripides Laskaridis – OSMOSIS TOURΝÉ

 Χορός, 29 – 30 Ιουλίου, Ευριπίδης Λασκαρίδης – OSMOSIS ΤΟΥΡΝΕ

 Θέατρο, 5 – 6 Αυγούστου,  Σύλλας Τζουμέρκας Φάκελος Βάνκαου του Ηλία Μαγκλίνη Εμπνευσμένο από την Άλκηστη του Ευριπίδη