![Πανεπιστήμιο-Πατρών-Αίθουσα-Συγκλήτου-Κτίριο-Πρυτανείας](https://daysofart.gr/wp-content/uploads/2022/10/Πανεπιστήμιο-Πατρών-Αίθουσα-Συγκλήτου-Κτίριο-Πρυτανείας.jpg)
Με αφορμή την απονομή του φετινού Νόμπελ Φυσικής στον τομέα της Κβαντικής Επιστήμης και Τεχνολογίας, το Τμήμα Φυσικής του Πανεπιστημίου Πατρών οργανώνει μία εκδήλωση πάνω στο αντικείμενο, η οποία απευθύνεται τόσο στα μέλη της πανεπιστημιακής κοινότητας όσο και στο ευρύτερο κοινό. Ο αναπληρωτής καθηγητής του τμήματος, κ. Χάρης Αναστόπουλος θα κάνει μία εκλαϊκευτική παρουσίαση του αντικειμένου με τίτλο: (Σχεδόν) 100 χρόνια κβαντική θεωρία: «Πώς η διαμάχη για τη φύση της πραγματικότητας οδηγεί σε νέες τεχνολογίες». Θα ακολουθήσουν ερωτήσεις από το κοινό. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη, 2 Νοεμβρίου και ώρα: 18.30, στο Αμφιθέατρο ΑΑ στο κτίριο Πρυτανείας του Πανεπιστημίου Πατρών.
Leave A Comment